Share
Goto down
Počet príspevkov : 343
Zobrazit informácie o autorovi

K podstatě individuace

za Ne 16 september 2018 - 18:38
Vědomá i nevědomá mysl nejsou trvalé a konstantní psychologické skutečnosti, ale neuvěřitelně proměnlivé množiny jevů, kterým je v samém zárodku jejich existence předurčeno sjednotit se v jeden celek. Jejich oddělenost není jen imaginární či nahodilou záležitostí, ale i každodenně prožívanou skutečností každého z nás. Duševní hlad jako suma všech žádostí je mírou naší nevědomosti, a tedy i ne-celistvosti. Pokud se člověku již za života podaří obracet tento stav nejednoty a ze svého odděleného vědomí se začne probouzet, nastupuje na cestu sjednocení vědomé a nevědomé mysli. Tento proces můžeme analytickým jazykem C. G. Junga nazvat individuací.

Člověk prožívá sám sebe jako oddělenou bytost, protože dosud neví, kde proces stávání se úplností já končí. Žije jako omezená bytost, jejíž existence je založená na proměnlivém a podmíněném nevědomém základě, a proto je nejistá a existenčně nebezpečná. Nejednota sama se sebou je onen těžko snesitelný, ponižující a nepříjemný stav plný nespokojenosti, chtění, žádostí, averzí a nesnášenlivostí, který v hloubi duše prožíváme se všemi známými příznaky, a člověk by se z něj rád osvobodil.

Svoboda je výsostně etický stav. Provází ho vysoká kultura ducha. Duch musí být proto do vyspělé podoby zkultivován jedincem v průběhu života. Nikdo se takový nerodí. Primitivní nezkultivovaná pudová energie podmiňuje žádostmi a nenávistnými averzemi každého z nás. V této souvislosti lze říci, že proces uvědomování jednoty já zákonitě podporuje existenci prospěšných věcí, spěje k větší vnitřní celistvosti, k morální integritě, toleranci, etice, a proto můžeme souhrnně tyto věci nazvat dobrem, štěstím.

Individuace znamená stát se právě tím jediným a jedinečným člověkem, kterým jsem vždy byl a jsem. Je to nejniternější osobitost, která se ve mně ukrývá, nejzazší stav sama sebe, který v duši chovám.

https://psychologie.cz/k-podstate-individuace/
Návrat hore
Povolenie tohoto fóra: