Share
Goto down
Scarlette
Počet príspevkov : 452
Zobrazit informácie o autorovi

supersymetria a preco nas krasa vedie do sialenstva

za St 17 október 2018 - 20:53
uz od Aristotela astronomovia verili ze planety sa pohybuju v perfektnych drahach. veril tomu aj Kepler na zaciatku 17 st. vtedajsie motto znelo - je absolutne nevyhnutne aby bozie dielo predstavovalo tvorcu najvecsej krasy. lenze jeho vyskum ho donutil k uvedomeniu ze drahy planet sa pohybuju v elipsach. ktore boli vtedy povazovane za nepekne . s tymto sa Kepler zmieril az ked si to vynahradil inou formou harmonie. ( veril ze drahy planet oznacuju hudobny prototyp pre kazdu planetu)
akokolvek, teoreticky fyzici generuju teorie ktore nie si experimentalne dokazatelne,  akoby teoreticky fyzici boli posadnuti symetriou. maju svoje predstavy akoby by mala vyzerat priroda. vsetko by malo do seba zapadat, nic by nemalo byt enormne velke alebo mensie ako zbytok a etc. asi preto sa vrhli na teoriu z 80 r. o supersymetrii , ktora je rozsirenim predchadzajucich modelov ( pre kazdu elementarnu casticu existuje iny supersymetricky partner) tieto teorie su sice velmi chytlave ale ziadna supersymetricka castica nebola najdena v LEP v CERNe . co je koniec a nema vyznam sa nou dalej zaoberat .
kntsz
Počet príspevkov : 16

Re: supersymetria a preco nas krasa vedie do sialenstva

za St 17 október 2018 - 21:51
Ja to odkomentujem z iného pohľadu.
Z mojej staváriny.
Prakticky celú moju profesionálnu prax zvádzame diskusie o tom, kedy a ktorá stavba,  či jej vonkajší vzhľad je pekný a kedy nie je. Na VŠ sa vyučuje kompozícia, história architektúry a rôzne odbory, ktoré pomáhajú k tomu, ako treba stavbu naprojektovať aby bola nielen pekná, ale aj funkčná, konštrukčne realizovateľná a aj ekonomická a nakoniec, aby aj po desaťročiach bola vysoko cenená.
Po rokoch svojej profesionálnej praxe si dovolím konštatovať, že tou skutočne dobrou stavbou vôbec nie sú stavby typu Corbusier , z ktorých mnohé už dnes sú zatracované a prakticky nepoužiteľné a to len preto, že autor celú stavbu postavil v prvom rade na vonkajšom vzhľade - aby ním zaujal - ohúril .... (Žiaľ mnohé z dnes realizovaných stavieb sú práve také.)
Krásnou stavbou je v konečnom dôsledku tá, ktorá v sebe akceptuje všetko, čo človek vie o ideálnej prevádzke v stavbe, o použitých materiáloch, jednoduchosti konštrukčných riešení....atď. ----, zjednodušene povedané v konečnom dôsledku sú to stavby, ktoré akoby vyrástli ako strom vo voľnej  prírode , ktorý v sebe akceptuje pôdne zloženie, klimatické prostredie, smer prevládajúcich vetrov, prípadnú okolitú zeleň - jednoducho celý biotop.
No a tak nejak to asi bude aj s celým vesmírom.  Very Happy
Scarlette

za St 17 október 2018 - 22:04
najhorsie na tom je ze ja som tym sama posadnuta . ale nastastie som sa donutila citat aj kriticke vyjadrenia. a pravda je ze by sme mali radsej prehodnit koncept, nez sa pustat este do vecsich blaznovstiev a stavat este vecsie urychlovacie . to je pravda, a pravda nie je vzdy sexy , vsakze
kntsz

za Št 18 október 2018 - 8:56
"a pravda nie je vzdy sexy" - to si pekne napísala.
Nie je a čím ďalej tým menej.
Hlavné však je, že aspoň niekedy ešte je. bom
Scarlette

za Št 18 október 2018 - 16:28
hihi niekedy je sexy. ale ked uz ta mam na rane , z coho vlastne pozostava ta individuacia. uz som citala tolko definicii ze som z toho jelen Smile
kntsz

za Št 18 október 2018 - 22:44
Už som dosť zábudlivý, nakoniec vždy som bol, lebo som sa nedokázal naučiť žiaden jazyk. Pravdu povediac sa teraz u nás v rodine pritom rozpráva viacej anglicky ako slovensky.
To len na okraj.
Ak sa nemýlim tak pojem individuácia bol prvým konfliktom medzi nami na DF. Vtedy som bol vo výhode, lebo som to práve študoval.
Takže noch einmal jocolor :
Budem si trochu domýšlať.
Individuácia je v podstate zmyslom nášho života. Ak za mlada nadobudneme vedomie - vlastné Ja - tak sa začneme hľadať a hľadáme sa prakticky až do smrti. Hľadáme si svoj charakter, hľadáme čo nám aká vlastnosť je najbližšia - kým vlastne sme.
Nezačíname však od nuly. Boh nás vybavil potrebou hľadať svojho stvoriteľa (čiže jeho) a identifikovať sa s ním. On totiž chce - to je dôvod prečo nás stvoril - aby sme sa stali na jeho obraz (rozumieme duchovne), aby sme sa svojimi vlastnosťami mu čo najviacej priblížili. On nám to pritom ešte viacej uľahčil, lebo zariadi, že čím viacej sa nám podarí byť na jeho obraz, tým budeme vyrovnanejší, sebavedomejší, spokojnejší a v konečnom dôsledku aj múdrejší - lebo nám všetko začne do seba zapadať. Nehrozí nám - nemala by - nejaká neuróza zo starnutia a smrti.
No a to je tá individuácia - v zmysle Jungovej definície. Viem, že ty si mala vtedy na mysli iný - bežný význam tohto slova a z Junga si si urobila prdel.
Zopakujem tu citát, ktorý som už na DF myslím dával. Pochybujem však, že sa tam niekto nad ním zamyslel, lebo on má naozaj veľkú hĺbku a čiastočne ide aj proti názorom teológov, lebo tí v tom hneď vidia povyšovanie sa človeka nad Bohom, ale tak to určite nebolo myslené.
Jung okrem iného len poukázal na to isté čo kritizoval aj Kristus. Že veriaci v Boha len melú po kostoloch dookola modlitby a ani si neuvedomujú obsah a zmysel. Boh z nás chce mať "rovnocenných" spolutvorcov jeho diela - to je naplnenie nášho zmyslu existencie. Tak som to pochopil - neviem či správne.
Citát:
"Individuace neznamená jen, že se člověk stal na rozdíl od zvířete skutečně lidským, nýbrž že se má stát zčásti božským. Prakticky to znamená, že dospěje, bude odpovědným za svou existenci, bude vědět, že nejen on je závislý na Bohu, ale také Bůh na člověku. Ve vztahu člověka a Boha musí pravdepodobne dojít k významné proměně! Naše uctívání Boha a náš vztah k Bohu se již nebudou vyjadřovat ve vypočítavém velebení neprobádaného Krále nebo v dětských modlitbách k milujícímu Otci, nýbrž v zodpovědně prožívaném životě a v naplňování božské vůle."

Scarlette

za Št 18 október 2018 - 23:26
ale zamyslela. to bolo tusim na margo bozej marnomyselnosti, ako boh vyzaduje aby sme ho uctievali a milovali ak sa nemylim. whtr, dik za reakciu,vratim sa k tomu zajtra, tomorow Very Happy
Scarlette

za Pi 19 október 2018 - 18:54
ono jungove prepojenie individuacie s bozskym, je jeho osobny nazor. nie je to sucastou psychoanalyzy ako takej
kntsz

za Pi 19 október 2018 - 23:14
Ťažko povedať.
Podľa toho, čo som napr. čítal v knihách doc. M. Krála, tak tvrdí že nielen, že to je pravda, ale keďže vtedy Jung ešte nevedel to, čo zistila napr. kvantova fyzika po jeho smrti, tak je tam aj vplyv na hmotu.
Nakoniec Jung asi 20 rokov komunikoval najskôr so svojim pacientom a postupne ako fyzikom nositeľom nobelovej ceny za kvantovu fyziku
Wolfgangom Paulim ohľadne prepojenia hmoty a duchovna v mikrosvete. Nevie sa či dospeli k nejakému záveru, ale najnovšie poznatky min. takúto možnosť nevylučujú.
Tuná sa potom otvára priestor vplyvu ducha na správanie sa hmoty. Shocked
Scarlette

za Ne 21 október 2018 - 22:21
tu knihu si musim zaobstarat Smile
Scarlette

za Št 25 október 2018 - 20:31